بالا گرد

دام دام

گاه نوشته‌های امیرپویا آقاصادقی

بایگانی برای جهان

۹

بشریت محکوم به خوشبختی

نویسنده:
۷ آذر ۱۳۸۹
·
با موضوع جهان


دنیای کرسیتینا- اندرو وایِت

می ‌گویند بشریت را خالقش محکوم به رسیدن به خوشبختی آفرید.

روزی که کودکی قدم به کره خاکی می‌گذارد اولین صوتی که او خارج می‌شود گریه است.

اولین واقعه مهم تاریخی بعد از اخراج حوا و آدم از بهشت که بشریت از آن خبر دارد البته اگر واقعه تاریخی حساب شود قتل هابیل توسط برادرش قابیل است.

آنچه امروز به عنوان شاهکارهای معماری دوران باستان می‌شناسد به زور شلاق توسط برده های بیچاره آفریده شده است.

آنچه امروز به عنوان رفاه از آن نام می‌برد حاصل رنج میلیاردها کارگر و پیشه ور در همه‌ی جهان است که با کمترین بهره از رفاه، آنها را ساخته اند.

آنچه قرار بود بنای خوشبختی شود راهی شد برای بدبختی بیشتر بدبختها.

آنچه خدایشان برای هدایتشان به راه راست فرستاده بود، امروز دست آویزی شده است که هر روز جنگی شروع کنند و روشهای جدید کشتن یکدیگر را امتحان کنند.

تا قرن بعدی بیش از نیمی از گونه هایی که اندازی آنها حق زندگی بر این کره خاکی را داشته اند منقرض می‌شوند.  جنگل های آمازون نابود شده اند، منابع نفتی تمام{…}

ادامه مطلب

یک داستان واقعی

نویسنده:
۱۱ شهریور ۱۳۸۹
·
با موضوع جهان


 
این یک داستان واقعی است. در این داستان از معجزه خبری نیست.

اینجا  پری مهربانی نیست که عصایش جادویی اش را تکان دهد و به سیندرلا لباس مجلل بپوشاند. سیندرلا در این جهان اگر لباس بخواهد خود فروشی می‌کند، اگر شاهزاده را بخواهد کفشش را گم نمی کند، لباس زیرش را گم می‌کند. اینجا سیندرلا تا آخر عمرش با شاهزاده زندگی نمی‌کند، یک چند ماه که گذشت مهرش را می‌گذارد اجرا و با پولش خوش می‌گذارند.

اینجا خسرویی لازم نیست که فرهاد را از شیرین جدا کن. فرهاد خودش اولین دختری که زیباتر از شیرین دید، شیرین را رها کرده و به دنبال عشق جدیدش می‌رود. اگر بیستونی هم کند، احتمالا به هر کدام از معشوقه هایش می‌گوید برای تو کنده ام. اینجا مجنون ها هنوز انقدر دیوانه نشده اند که از چشم چپ لیلی و دماغی که با چند ملیون عمل هم درست نمی‌شود خوششان بیاید.

در این مکان، زورویی نیست که قهرمانانه بر علیه همه‌ی ظالمان قیام کند و پوزه‌ی آنها را به خاک بمالد. اگر چنین آدمی پیدا شود و همچین قدرتی داشته باشد وقتی آدم بدها را کشت خودش آدم بده خواهد شد. مگر احمق است که بخواهد برای مردم کاری کند؟ اگر هم کاری کرد و تلاشی کرد، همان مردم رو برویش می ایستند و تا توانستند از پشت و جلو و عقب{…}

ادامه مطلب
۸

حرفهایی در باب مسئله جنگ*

نویسنده:
۵ فروردین ۱۳۸۹
·
با موضوع جهان


PEACE

مدت مدیدی است می‌خواهم در باب مسئله جنگ بنویسم. شما بخوانید مسئله صلح که جنبش عدم خشونتها هم ناراحت نشوند. راستی این از آن نوشته‌هاست که خوشحال می‌شوم نظراتتان( مخصوصا نظرات مخالف) را بشنوم.

یک نقشه‌ی جهان جلوی خود باز کنید. بر هرجای آنکه دست بگذارید یا در ۵۰ سال گذشته در  آن محل جنگی بوده است، یا انقلابی،یا قتل عامی. اگر هیچ کدام ازین ها هم نبود کشور مذکور احتمالا ارتشش را به کشور دیگری اعزام کرده است تا در آنجا صلح به پا شود و کارخانه‌های تولید سلاحش اسلحه تولید کرده‌اند تا با صادرات سلاح کشتار جمعی یا فردی، امر صلح در کشورهای جنگ زده تسریع شود.

توجیه رایج در باب مسئله جنگ این است که استکبار جهانی در راستای بدست آوردن منابع کشورهای دیگر و یا فروش اسلحه‌های انبار شده خود اقدام به ایجاد تشنج در مناطق مختلف جهان می‌کند. با یک استقرا هم می‌توان نتیجه گرفت در تمام طول تاریخ جنگها به همین دلیل اتفاق افتاده است و تنها عوامل آنها مختلف بوده است. مثلا امروز آمریکا و انگلیس استکبار جهانی اند و ۲۵۰۰ سال پیش ایران و یونان عوامل این استکبار بوده اند.

حالا بیایید دیدمان را وسیعتر کنیم. به فیلمهای تولیدی هالیوود نگاه کنید. چند درصد آنها حداقل یکنفر به طور وحشیانه می‌میرد؟ چند{…}

ادامه مطلب
۶

علم و صنعت، امروز…

نویسنده:
۱۲ آبان ۱۳۸۸
·

علم و صنعت امروز باز شلوغ بود. برای اولین بار البته بعد از انتخابات. از الله اکبر سلف برادران تا جلسه گروهی در پارکی که جدیدن قرار است شهید آسا نامیده شود تا جلسه‌ی بسیج برای بررسی واقعه ی سیزده آبان و تظاهرات دانشجویان معترض بعد از آن.

برایم جالب است که این مردم آمریکا را نماد دموکراسی میدانند و همه‌ی بدی ها آنرا نمی‌بیند. وقتی فیلمی راجع به جنایت ها جنگی آمریکا در ویتنام پخش می شود فحش می دهند به جای آنکه برای مردم ویتنام ناراحت شوند. آیا چون بسیج برنامه ای برگزار کرد هر حرفی در آن زده می شود اشتباه است ؟

ادامه مطلب
۵

قدم بزرگ برای بشریت

نویسنده:
۲۹ تیر ۱۳۸۸
·
با موضوع جهان


s_full-moon

چهل سال پیش در چنین روزی مردی به نام نیل آرمسترانگ برای اولین بار قدم بر ماه گذاشت و پرچم شیطان بزرگ که در آن موقع هنوز به این نام ثبت نشده بود را در آنجا بر افراشت . البته گروهی هم می گویند فیلم ساختگی بوده و فقط خواستن حال روسها که اون موقع شوروی بودن رو بگیرن . بگذریم از همه ی این وقایع من فقط به  اولین حرف هایی که بشر اون بالا زده علاقه دارم :

“ این گامی کوچک برای بشر  و خیزی بلند برای بشریت است “
"That’s one small step for man, one giant leap for mankind”

ادامه مطلب

شاید هیتلر نژاد پرست نبود

نویسنده:
۲۳ تیر ۱۳۸۸
·
با موضوع جهان, فلسفه


در این مسئله که هیتلر نژاد پرست بود بحثی وجود ندارد . همه ی رایش سوم بر مبنای برتری قوم آریایی بنا شده است . در این نوشته بحث ما بیشتر از آنکه روی هیتلر و امثال هیتلر باشد بر سر قربانیان نژاد پرستیست . قربانیانی که همیشه هم مظلوم نیستند .

برای شروع از قوم یهود شروع کنیم – قومی که اگر بیشتر از آلمان های نازی نژاد پرست نباشد کمتر از آنها نیست . آنها حتی خدایشان هم بین بنی اسرائیل و دیگران فرق می گذارد . بهشت را فقط از آن خود می دانند و خوبی های دنیایی را نیز هم . اسرائیل را که می بینید ؟ رفتارش با اعراب فلسطینی  فکر می کنم بیشتر از این نیاز به توضیح داشته باشد .

حال که بحث عرب شد . کسی دلش برای عرب نسوزد .همین ها که امروز مظلوم واقع شدند زمان خلافت اموی یکی از نژاد پرست ترین حکومت های جهان بودند . عرب و عجم را شنیده اید دیگر ؟ روز هایی بوده است که در این{…}

ادامه مطلب
۸

مردی به نام فیلیپ موریس

نویسنده:
۲۹ فروردین ۱۳۸۸
·
با موضوع جهان


Philip-Morris

دوستان اهل سیگار بی شک ماربرو را می شناسند ، دوستان غیر سیگاری نیز هم . مارل برو  مشهور ترین مارک سیگار در همه  ی جهان است . روی جعبه ی ماربرو با خطی ریز نوشته ای آمده است به این شرح  : “ تولید شده زیر نظارت شرکت فیلیپ موریس … “ 

داستان اینکه نام فیلیپ موریس  از کجا بر بسته مارل برو جا گرفته است داستان عجیبیست . فیلیپ موریس مردی انگلیسی بود که در سال ۱۸۴۷ مغازه ی سیگار فروشی در لندن باز کرد .  احتمالا خواننده فکر می کند فیلیپ موریس بعد از مغازه کوچکش  بزرگترین کمپانی سیگار سازی جهان را بنیاد نهاده است ، اما دوستان اشتباه می کنند . فیلیپ موریس بعد از آن مغازه تنها کار مهم دیگری که کرد مردن بود . بعد از وی برادرش و البته همسرش کار وی را ادامه دادند ، اما چند سالی بیشتر نگذشت که کمپانی فیلیپ موریس از دست این خانواده خارج شد …

حال بیایید به زمان حال برگردیم .  فیلیپ موریس که بعد از موریس ها بسیار صاحبان زیادی به خود دیده ، امروز از بزرگترین کمپانی های سیگار سازی جهان است . نزدیک به ۱۶ درصد تولید جهانی سیگار در دست این کمپانیست . علاوه بر مار برو که  سیگار اول جهان است فیلیپ موریس۶ مارک دیگر از سیگار های خود{…}

ادامه مطلب