بالا گرد

دام دام

گاه نوشته‌های امیرپویا آقاصادقی

بایگانی برای اینترنت

۵

دراپ باکس چیست؟

نویسنده:
۱۳ آذر ۱۳۹۱
·
با موضوع اینترنت


install_graphic-vflx6Z89X

این بنده حقیر نزدیک به دو سال است که دارم از سرویسی اینترنتی به اسم دراپ باکس استفاده می کنم. به دلیل سرویس جدیدی که گذاشته بود امروز لینکش را در فیس بوک محترمه و مکرمه به اشتراک گذاشتم. یکی از دوستان سوالی پرسیدند که “این چی چیه؟” و نتیجه این پرسش این نوشته ای است که در پی می آید. سناریوهای زیر را دنبال کنید و اگر هرکدام از آنها شما بودید دراپ باکس برای شما ساخته شده است. اگر حوصله خواندن این سناریوها رو نداشتید و کاربری حرفه ای تر محسوب می شدید می توانید به قسمت آخر نوشته بروید.

سناریو یک/ غضنفر لپتاپ خود را به دانشگاه نیاورده است، چون لپتاپش سنگین است و آوردنش سخت بود. تصمیم میگیرد کارهایش را با کامپیوترهای سایت دانشگاه انجام دهد. کارهایش که تمام شد تصمیم میگیرد آنها را با خود به خانه ببرد. نخست فلش مموری اش را در کامپیوتر سایت فرو می کند، بعد ازین که ویروس گرفت، همه فایلهای دیگرش را هم از دست داد، عصبانی می شود و تصمیم میگیرد این فایل را برای خودش میل کند تا در خانه فایلش را از اینباکسش دریافت کند.چند ماه بعد غضنفر دنبال فایلهایش میگرد اما آنها را در هزاران ایمیلش پیدا نمی کند .دراپ باکس این مشکل را حل خواهد کرد، چطور؟ خواهم گفت.

سناریو دو/ قلی میرزا پنج لپتاپ{…}

ادامه مطلب
۲

اتصال دام دام به فیس بوک

نویسنده:
۳۱ شهریور ۱۳۹۱
·
با موضوع اینترنت


فیس بوک

روزگاری وبلاگ ها مهمترین حوزه ارتباطات مجازی ایرانی بودند. امروز با ظهور شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک هر روز و هر روز وبلاگستان فارسی تنهاتر می شود. البته فیلتر شدن سرویس های مهمی چون بلاگ اسپات گوگل و وردپرس.کام ، همچنین ظهور سایت گودر و تغییر سلیقه وبلاگ خوانان ایرانی  در این واقعه بی تاثیر نبوده اند.

مدتی مدیدی است که من هم بیشتر از نوشتن در وبلاگ کوتاه نوشته های خود را در قالب افاضات امیرپویا در فیس بوک شخصی خود قرار می دهم. اگر مایل به دنبال کردن این افاضات هستید می توانید در فیس بوک مشترک بنده شوید یا حتی برای من درخواست دوستی بفرستید. برای ورود به فیس بوک من اینجا کلیک کنید.

اما خوب فیس بوک بستر مناسبی برای نوشتن مطالب طولانی نیست و ترجیح بنده نوشتن این مطالب در وبلاگ است. در همین راستا امروز با مصائب فراوان این وبلاگ را به فیس بوک متصل کردم. زین پس می توانید مطالب این وبلاگ را در فیس بوک دنبال کرده، اینجا لایک کنید و حتی با کمک اکانت فیس بوک خود کامنت بگذارید. اگر مایل به دنبال کردن صفحه دام دام در فیس بوک هستید از نوار سبز کنار وبلاگ دکمه می پسندم را فشار داده یا اینجا کلیک کنید.

متاسفانه به دلیل فیلتر بودن فیس بوک در ایران امکان دسترسی به این قابلیت ها وجود ندارد و احتمالا شما در قسمت هایی از وبلاگ سایت پیوندها را مشاهده خواهید کرد.  لطفا{…}

ادامه مطلب
۱

حریم خصوصی یا عذاب شخصی

نویسنده:
۲۴ شهریور ۱۳۹۱
·

Nothing to hide

چند روزی است که شایعه ای  در فیس بوک دست به دست می شود مبنی بر این که

در تنظیمات جدید فیس بوک شما می توانید همه کامنتها و لایکهای من  را بر  روی پست دوستانم  مشاهده کنید. من نمی توانم به تنهایی این مشکل را حل کنم کارهای فلان و بهمان را انجام دهید و به حریم خصوصی من احترام بگذارید.

این شایعه نه درست است و نه منطقی. از لحاظ نادرستی حقیقت امر این است که  فیس بوک فقط کامنتهای دوستانتان را در مکانهایی به شما نشان می دهد که از قبل هم می توانستید ببینید. مثلا بر روی تایم لاین یکی از دوستان مشترکتان یا پستی که مشاهده آن برای همگان آزاد است. از لحاظ غیرمنطقی بودن هم چه طور ممکن است حریم شخصی شما تنظیماتش توسط دوستان شما انجام شود و نه خود شما. تنها اتفاق عظیمی  که در فیس بوک اتفاق افتاده است(آنهم نه اخیرا بلکه چند ماه پیش- مدت زمان رسیدن شایعه از جوامع متمدن به جهان سوم) این است که شما می توانید فعالیت ها دوستانتان را راحت تر مشاهده کنید.

اما خوب برویم سر اصل داستان. فرض کنیم این شایعه درست بود و حریم شخصی در فیس بوک کان لم یکن میشد. من می توانستم کامنت شما را{…}

ادامه مطلب
۰

گودر

نویسنده:
۲۷ مرداد ۱۳۸۹
·

و ما گودر را آفریدیم و  دکمه Like را در آن قرار دادیم تا بندگانمان هرچیزی را Share نکند. و شیطان انسان را فریب داد، پس ما آنها را Unfollow کردیم. همانا انسان زیان کار و فراموش کار است.

ادامه مطلب

انقلاب به سبک بالاترینی

نویسنده:
۲۳ تیر ۱۳۸۹
·

– بابا، بابا دیدی بلاخره انقلاب سبز ما پیروز شد.

– چی میگی بابایی ؟ صدا و سیما رو گرفتین؟

– نه بابا حتی از اونم بهتر،امروز یک خبر نوشتم تو وبلاگم که مردمم به اعتصاب بازار بپیوندن، بعد رفتش بالاترین صفحه اول. حالا همه می‌خونن بعد اعتصاب می‌کنن دولت سقوط میکنه…

– ای ول بابایی، حالا این بالاترین روزنامست یا شبنامه؟

-  بابایی توهم از پشت کوه اومدیا. کی آخه شبنامه چاپ میکنه دیگه . بالاترین یه سایتیه. یه عالمه هم بازدید کننده داره. فک کنم ۱۰۰ ملیونی باشن. اصلا همه‌ی رهبری جنبش از تو بالاترینه…

– من چه میدونم بابایی، من که از این کامپولوتر که هیچی حالیم نمیشه. راستی بابایی مامانت گفت ازت بپرسم اون پارچه سبزه که می‌خواست بده به فاطی خانم رو چی کار کار کردی؟

– هان اون شنبه که دولت تعطیل کرد با بچه ها رفتیم تنگه واشی انقلاب رو پیش ببریم، از دست ساناز افتاد تو آب، بعد آب بردش. به مامان بگو حالا اشکال نداره، شهید راه انقلاب شد…

 

————

پی نوشت: آنتی سبز نیستم، سبزهم نیستم، منتظر سنتزم

ادامه مطلب
۸

گدایی اینترنتی

نویسنده:
۷ مرداد ۱۳۸۸
·

امروز داشتم وبلاگ من و اس را می خواندم . در یکی از کامنت هایش این وبلاگ معرفی شده بود و گقته شده بود که “نوشته هایی که دل هر آدمی رو به درد میاره” . بنابر استقرا و مثال های  مشابهی که دیده بودم  پنداشتم یکی دیگر از وبلاگ های سیاسی است که این روز ها به بازگو کردن بدبختی های مردم مشغولند . آدرس وبلاگ را در آدرس بار اینترنت اکسپلور کپی کردم . بعد از اندکی صبر وبلاگی با تایتل “ برای جنینی که نیامده رفت “ بالا آمد . نام وبلاگ مرا یاد کتاب معروف “اوریانا فالاچی” با نام  “نامه ای به کودکی که هرگز زاده نشد “ انداخت . مشتاق شدم مطالب وبلاگ را بخوانم .

وبلاگی زنی بود که بنا بر گفته خودش نوزادش قبل از تولد مرده بود و مجبور به سقط آن شده است . وضعیت خانوادگی نویسنده متلاشی بود ، شوهرش مشکلات روانی داشت و خانواده در بیشترین حد ممکن در قرض بود. نخستین احساسی که نسبت به نویسنده داشتم دل سوزی شدید بود. دلم می خواست اگر کمکی از دستم بر می آید به هر نحوی انجامش دهم . پست های دیگر وبلاگ را هم خواندم . همشان مضمونی مشابه داشتند ، در نوشته اول هم شماره حساب بانکی و شماره کارتی داده شده بود که بالایش نوشته شده بود :

پژمان جان تو پیش خدا هستی و می دونم که جات خوبه .به خدا بگو یه وام ۵ میلیون{…}

ادامه مطلب

بیایید دوستانمان را خرید و فروش کنیم .

نویسنده:
۱۴ فروردین ۱۳۸۸
·

لوگوی بازی

چند صباحیست که دوستان فیلتر گذار در اقدامی عجیب تصمیم گرفتند که سایت فیس بوک را فیلتر برداری کنند . در باب این اقدام نمی خواهم حرف زنم که مارا چه به سیاست بازی . در باب خود فیس بوک هم قصد حرف زدن ندارم که اندازه ی  دنیایی بزرگ است و مور چه داند که بر دیواره ی اهرام می گذرد یا بر خشتی خام  . می خواهم در باره یکی از بسیار بازی های فیس بوک حرف بزنم . بازی ای که چند روزی برای نوشتن این پست بازیش کردم .

نام بازی هست فرندز فور سیل (Friends For Sale) که من ترجمه که برای آن به نظرم میرسد چوب حراج بر دوستان است . بازی ای  است نسبتا ساده . دوستانتان را می خرید و سپس مجبورشان می کنید با دوستان دیگرتان به قرار عاشقانه بروند ، آنها را ببوسند و کارهایی ازین قبیل . وقتی دوستانتان را مجبور کردید به این کار ها بازی به شما چند ده هزار ذلار پرداخت می کند . البته استراتژی موفقیت در بازی در انتخاب آدمهایی است که می خرید . هر بار که کسی خرید و فروش می شود قیمتش بالاتر می رود و خوب خودش و صاحب قبلی اش درصدی ازین افزایش قیمت را سود می کنند . مثلا انتخاب دوست دختر یک نفر دیگر انتخواب خوبی{…}

ادامه مطلب