بالا گرد

دام دام

گاه نوشته‌های امیرپویا آقاصادقی

دراپ باکس چیست؟

نویسنده:
۱۳ آذر ۱۳۹۱
·
با موضوع اینترنت

install_graphic-vflx6Z89X

این بنده حقیر نزدیک به دو سال است که دارم از سرویسی اینترنتی به اسم دراپ باکس استفاده می کنم. به دلیل سرویس جدیدی که گذاشته بود امروز لینکش را در فیس بوک محترمه و مکرمه به اشتراک گذاشتم. یکی از دوستان سوالی پرسیدند که “این چی چیه؟” و نتیجه این پرسش این نوشته ای است که در پی می آید. سناریوهای زیر را دنبال کنید و اگر هرکدام از آنها شما بودید دراپ باکس برای شما ساخته شده است. اگر حوصله خواندن این سناریوها رو نداشتید و کاربری حرفه ای تر محسوب می شدید می توانید به قسمت آخر نوشته بروید.

سناریو یک/ غضنفر لپتاپ خود را به دانشگاه نیاورده است، چون لپتاپش سنگین است و آوردنش سخت بود. تصمیم میگیرد کارهایش را با کامپیوترهای سایت دانشگاه انجام دهد. کارهایش که تمام شد تصمیم میگیرد آنها را با خود به خانه ببرد. نخست فلش مموری اش را در کامپیوتر سایت فرو می کند، بعد ازین که ویروس گرفت، همه فایلهای دیگرش را هم از دست داد، عصبانی می شود و تصمیم میگیرد این فایل را برای خودش میل کند تا در خانه فایلش را از اینباکسش دریافت کند.چند ماه بعد غضنفر دنبال فایلهایش میگرد اما آنها را در هزاران ایمیلش پیدا نمی کند .دراپ باکس این مشکل را حل خواهد کرد، چطور؟ خواهم گفت.

سناریو دو/ قلی میرزا پنج لپتاپ مختلف دارد و همچنین در چهار شغلی که دارد پشت شش کامپیوتر مختلف می نشیند. قلی میرزا دوست دارد که برخی از فایلهایش در همه کامپیوتر هایش در دسترس باشد، مثلا می خواهد عکس دوست دخترش قلی خاتون همه جا کنارش باشد. او برای اینکار این فایلها را در فلش مموری خود حمل می کند. متاسفانه فلش مموری اش گم شده و عکس های دوست دخترش در همه سایت‌های بی ادبی پخش می شود. با دراپ باکس شما فایلهایتان را همه جا به صورت امن خواهید داشت، چطور؟ خواهم گفت.

سناریو سه/ حسن کچل و دوستانش هر کدام چند جلسه از کلاس های مکتب را شرکت کرده اند و حالا می خواهند جزوه هایشان را باهم به اشتراک بگذارند. با توجه به تعطیل بودن مکتب در روز جمعه هر کدام از آنها جزوه هایش را برای دیگران میل می کند.  حسن مودار متوجه میشود حسن کچل جزوه اش ایراداتی دارد، آنهارا رفع کرده و دوباره برای همه بچه ها ارسال می کند. در خلال تعداد بالای ایمیل ها صغری خاتون آخرش نمی فهمد چه خبر است و نیمی از فایل ها را دانلود نمی کند. در نهایت بالاترین نمره کلاس شده و ده می شود. اگر صغری خاتون و دوستانش از دراپ باکس استفاده می کردند فایلها جا نمی ماند و او ۲۰ میشد.چطور؟ خواهم گفت.

سناریو چهار/ خواجه حافظ شیرازی در تصمیمی عجیب بلاخره شیراز را ترک کرده و عازم سفر دور دنیا شده است، او با دوربین موبایل خود ۱۰۰ ها عکس گرفته است و حالا می خواهد آنها را با شاخه نباتش قسمت کند. مشکل چیست؟ خواجه حافظ بعد از تعطیلی سفارت کانادا در آن بلاد کفر گیر کرده است و شاخه نبات دهان او را سرویس کرده و هر روز از سر دلتنگی عکس های بیشتری می خواهد. خواجه حافظ به دلیل محدودیت سایز اتچمنت و همینطور عدم دسترسی به کامپیوتر نمی تواند همه عکس ها را یک جا با شاخه نبات به اشتراک بگذارد. دراپ باکس این مشکل را هم حل خواهد کرد.چطور؟ خواهم گفت.

سناریو پنج/ابراهیم پاشا قصد دارد آخرین نقشه های جنگ را نشان سلطان سلیمان بدهد. اما متوجه می شود که نگار کالفا اشتباها عکس خرم سلطان را جایگزین نقشه ها کرده است. ابرهیم پاشا در به در دنبال نسخه درست نقشه ها میگردد. دراپ باکس این مشکل را حل خواهد کرد. چطور؟ خواهم گفت.

سناریو شش/ ام صغری در دانشگاه آزاد علی آباد کتول درس می خواند دلش می خواهد دانشگاهش در یک چیزی اول باشد، دراپ باکس حتی برای این مشکل هم فکری کرده است. چطور؟ خواهم گفت.

——-

دراپ باکس چیست؟

شاید بهترین تعریف برای دراپ باکس همانی باشد که خودش می گوید

“Your life’s work, wherever you are.”

” زندگی کاری شما، هرکجا که هستید”.

حالا این جمله فلسفی یعنی چه؟ دراپ باکس سرویسی است که به کمک آن می توانید فایل هایتان را هر کجا که هستید همراهتان داشته باشید. با نصب نرم افزار دراپ باکس بر روی کامپیوترتان، نرم افزار فولدری برای شما ایجاد می کند مانند همه فولدرهای ویندوز و یا مک و یا هر سیستم عاملی دیگری که در آن هستید با این تفاوت که هرچیزی که در این فولدر کپی کنید، در هنگام اتصال به اینترنت در سایت دراپ باکس هم آپلود می شود و هرچیزی که در دستگاه های دیگر در این فولدر اضافه کرده اید به کامپیوترتان منتقل می شود. مثلا شما در کامپیوتر شرکت کارهایتان را انجام می‌دهید، سپس آنهارا در فولدر دراپ باکس آن کامپیوتر ذخیره کرده و سپس در خانه هم آنها را در آن فولدر مشاهده می‌کنید.

کار با دراپ باکس بسیار ساده است و با علم مقدماتی استفاده از کامپیوتر می توانید از آن استفاده کنید. دراپ باکس در سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک قابل نصب شدن بوده و علاوه بر آن می توانید در دستگاه های آیفون، آیپد، بلک بری و همچنین سیستم عامل اندروید هم از آن استفاده کنید. اگر جایی بودید که نرم افزار دراپ باکس نصب نبود می توانید با ورود به سایت داراپ باکس به راحتی فایل های خود را دانلود یا آپلود کنید.

دراپ باکس برای به روز رسانی فایل های شما نیاز به اینترنت دارد و اینترنت پرسرعت  به نظر می آید که از پیشنیازهای آن باشد. اما خوب اگر کامپیوترهایتان همه در یک شبکه باشند دراپ باکس تنها یکبار فایلها را در اینترنت آپلود کرده و کامپیوترها بدون استفاده از پهنای باند اینترنت شما فایلها در شبکه خانه، دانشگاه یا شرکت تبادل می کنند که سرعت آن صدها برابر بیشتر از سرعت اینترنت شما است.

یکی دیگر از قابلیت های مهم دراپ باکس به اشتراک گذاری فایل های است. شما می‌توانید به راحتی و با چند کلیک یک فولدر خاص را از درون فولدر دراپ باکس خود با دوستانتان در فیس بوک یا از طریق ایمیل به اشتراک بگذارید. دراپ باکس آنها بعد از اینکه آنها دعوت شمارا برای اشتراک گذاشتن فولدر قبول کردند به صورت خودکار آن فولدر را دانلود کرده و به فولدر دراپ باکسشان اضافه می کند.

دراپ باکس در موبایل شماهم به راحتی قابل استفاده است. با توجه به فضای کم حافظه موبایل ها در نسخه تلفن همراه شما لیست همه فایل ها را دیده و فقط آنهایی را که لازم دارید دانلود می کنید. همچنین دراپ باکس این قابلیت را دارد که عکس های شمارا از موبایلتان به فولدر دراپ باکس کامپیوترهایتان به صورت خودکار منتقل کند.

یکی دیگر از مهمترین ویژگی های دراپ باکس آن است که علاوه بر نسخه فعلی فایلهای شما، نسخه های قبلی آنها را هم نگه داری می کند. در نتیجه اگر شما یا یکی از دوستانتان اشتباها چیزی را نابود کردید(سناریو پنج) می توانید با چند کلیک از سایت دراپ باکس نسخه های قبلی را جایگزین نسخه نهایی کنید.

تا اینجا تقریبا همه سناریوها پاسخ داده شد ولی سناریو آخر هنوز مانده است. پاسخ این سناریو در جالب ترین قسمت دراپ باکس یعنی عضو یابی آن نهفته است. دراپ باکس در آغاز به صورت رایگان به هر فرد دو گیگابایت فضا می‌دهد. اگر شما از قشر مرفه جامعه هستید و می توانید ماهانه ۱۰ دلار پرداخت  کنید این فضا به ۱۰۰ گیگابایت افزایش می‌یابد. اگر نیستید مجبورید سعی کنید دوستانتان را به دراپ باکس بیاورید. دراپ باکس به ازای هر نفر از دوستانتان که نرم افزارش را بر روی سیستم خود نصب کند به شما ۵۰۰ مگابایت فضا اضافه هدیه می دهد. اگر دراپ باکس را در توییتر دنبال کنید ۱۲۵ مگ فضای بیشتر و … اما مهمترین و بیشترین فضایی که دراپ باکس اخیراً خیرات می کند مربوط به مسابقه فضایی دانشگاه‌ها است. در این مسابقه فضایی شما ایمیل دانشگاهی خود را وارد کرده و اعلام رسمی می کنید که در فلان دانشگاه درس می خوانید. به ازای هر نفری که این کار را بکند دراپ باکس چند امتیازی به دانشگاه فرد اضافه می کند و رده جهانی دانشگاه در دراپ باکس بالا می‌رود. البته بازم به ذکر است ، دراپ باکس به پاس تلاش شما در بالا بردن مقام دانشگاهتان بر اساس امتیاز دانشگاهتان چیزی بین ۰ تا ۲۵ گیگابایت فضای رایگان دو ساله هدیه می کند. در حال حاضر لیست دانشگاه های کشور در دراپ باکس به شرح زیر است

Great Space Race! - Dropbox

اگر بازهم درباره دراپ باکس می خواهید بدانید، یکی از بنیان گذاران آن آرش فردوسی ایرانی است. از سال ۲۰۰۸ این سرویس وجود دارد و با زبان پایتون نوشته شده است. اگر درباره امنیت دراپ باکس سوال دارید، ریسک نگاه داری اطلاعات در این سرویس مانند دیگر سرویس های ابری پایین نیست و همه ایراداتی که به این سرویس ها وارد است به دراپ باکس هم وارد است.اخیرا هم هک شدن آن موجب ایجاد نگرانی های مضاعفی شده است. اما خوب حتی محکمترین و امن ترین گاو صندوقهای جهان هم امن نیستند و اگر چیزی وجود دارد که نباید کسی بداند لازم نیست وجود داشته باشد. پس با خیال راحت از دراپ باکس استفاده کنید.

 

Great Space Race! - Dropbox

اگر اکنون تصمیم گرفته اید در دراپ باکس عضو شوید می توانید از لینک زیر استفاده کنید و من هم از ۵۰۰ مگابایت فضایی که برایم می آورید.

لینک عضویت در Drobbox

اگر هم از قبل عضو بوده اید و ایمیل دانشگاه دارید به اینجا سری بزنید

مسابقه فضایی Dropbox

اگر باز هم تصمیم نگرفته اید این فیلم را تماشا کنید

 

پینوشت : مسابقه فضایی دراپ باکس پایان یافته است .

دام دام را با دیگران قسمت کنید

۵ نظر»

  آنابنا در گفته است

وای چ قد اطلاعات…
:/

  عرفان در گفته است

من اتفاقی با تبلتم چند تا عکس از تولد برادرم گرفتم بعد ۳ روز بعدش اونارو تو دراپ باکس خودم دیدم گفتم امکان داره بیوفته دست دیگران یا فقط من میتونم ببینم لطفا کمکم کنید فوریه ها?

  الهام در گفته است

هم مطالب عالی بود هم از ادبیات نوشتنتون خوشم اومد. احسنت

  حمید در گفته است

سلام ودمت گرم خیلی خوب بود فقط کاش استاد فلسفه ی ما میشدی مطمئن هستم که درس شیرینی میشد خوب توضیح دادی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>