بالا گرد

دام دام

گاه نوشته‌های امیرپویا آقاصادقی

در شرایط آتش‌سوزی چه کنیم- راهنمای خودمانی

نویسنده:
۳ بهمن ۱۳۹۲
·
با موضوع اجتماعی

واقعه‌ی آتش سوزی خیابان جمهوری واقعه‌ی تلخی بود٬ مرگ دو نفر را نمی‌شود بی‌اهمیت پنداشت. اما خوب من ترجیح دادم به جای آنکه وقت خود را صرف فحش دادن به مامورین فداکار آتش‌نشانی٬ شهردار منتخب نمایندگان مردم و عزاداری کنم یک چرخی در اینترنت زده و ببینم در شرایط آتش‌سوزی که ممکن است برای هریک از ما پیش بیاید چه باید کرد. آن دعواهای سیاسی دوستان و تلاششان برای مقصر‌یابی محترم٬ ولی خوب این حرفها واسه کسی تنبون نمیشه.

نصیحت‌های فراوانی بود٬ اولیش اینکه پیش از آتش‌سوزی آماده باشید٬ یک تشخیص دهنده‌ی دود در خانه‌هایتان بگذارید و اگر خواستید یک کپسول آتش‌نشانی. اما خوب اینجا ایران است٬ شما که برایتان پیش‌گیری اهمیتی ندارد در نتیجه آنچه در پی‌ می‌آید ترجمه‌ و برداشتی آزاد است از مقاله‌ی ویکی چگونه- در آتش‌سوزی خانگی امن بمانیم.  می‌شد موارد دیگری را نیز ترجمه کرد٬ مواردی که مثلا آپارتمانی تر باشد و مثلا توش گفته باشد از راه پله به جای آسانسور استفاده کنید. اما خوب این را بیشتر از بقیه مفید یافتم. 

چگونه در شرایط آتش سوزی خانگی امن  بمانیم؟

هرچند شما فکر کنید که هرگز ممکن نیست قربانی آتش‌سوزی خانگی شوید اما خوب با توجه به شانس خوبی که شما دارید بهتر است لااقل یک آمادگی جزئیی برای این شرایط کسب کنید. خوب اولین کاری که در آتش سوزی انجام می‌دهید این است که گور بابای وسایلتان و ثروتتان و مال دنیا٬ خودتان و خانواده‌ی خود  را نجات دهید٬ حتی اگر از آن قوم حیوان خانگی دار هم هستید٬ اون بنده‌ی خدا را ول کنید٬‌سگ را می‌شوید خرید٬ بچه را نمی‌شود٬ فرار کنید. هرچند در شرایط عادی قدر وقت را نمی‌دانید اما خوب در شرایط آتش‌سوزی بدانید. حالا مراحلی که در ادامه‌ می‌آید را دنبال کنید٬باشد که رستگار شوید.

مرحله‌ی ۱ – چگونه در شرایط آتش سوزی در امان بمانیم

۱ اگر صدای بوق اون تشخیص دهنده‌ی دودتون رو شنیدین به سرعت عکس العمل نشان دهید.

البته با توجه به اینکه اینجا ایران است و شما ندارید ازین تجهیزات منم هرچی بگم فاییده نداره٬ هروقت فهمیدین آتیش گرفتین این کارها رو انجام بدین. با عربده کشی سایر اعضای خانوار را خبر کنید. وقت برای فرار کم است٬ سریع باس عکس‌العمل نشون بدین. تلفون و موبایل و لپتاپ و اینها رو بیخیال شید٬ کلا شاید چند ثانیه وقت داشته باشین که فرار کنید در نتیجه فرار کنید.

۲ با احتیاط از در خارج شوید.

گفتم با احتیاط٬ در نتیجه هر دری دیدین باز نکنید٬ چندتا کار کنید بعد باز کنید. اولندش ببینید اگه داره از زیرش دود میاد تو٬ بیچاره شدین نمیشه در رو باز کرد. مرحله‌ی بعدی اینکه پشت دستتون رو آروم بچسبونید به در و دستگیرش اگه داغ بود همچنان بیچاره شدین٬ نمیشه ازش خارج شید. برادر من٬ خواهر من دود می‌کشتتون٬ حس سوپر من بودن نکنید برید توشا. حالا اگه این بلایا نبود می‌تونید در رو آهسته باز کنید. اگه سر راحتون هم آتیش ندیدین بدو بدو فرار نکنید٬ شماره‌ی سه رو مطالعه کنید ببینید چه جوری باس فرار کنید.  اگه آتیش دیدین همچنان بدبختین٬ سری دری که باز کردین رو ببندین تا آتیش نیومده تو اتاقتون و کبابی و برشته نشدین. در این شرایط خام بودن بهتر از سوختنه.

  • اگه از در نشد٬ با توجه به اینکه طبقه‌ی چندمین می‌تونید از پنجره‌هم استفاده کنید. اگه ازونم نشد به مراحل بعدی مراجعه کنید.

۳ خودتون رو از دود حفظ کنید.

خواهر من٬ برادر من دود توی ارتفاع وای میسته٬ میدونم آدم عاقل میگه بدوییم در ریم ولی به نفعتونه که جای اینکه دوان دوان فرار کنید بشینید و تو ارتفاع پایین سعی کنید به سمت در برید٬ به خانوار هم بگید همین کار رو کنن. گفتم که دود سمیه٬ بخوریدش بلاملا سرتون میاد٬ اگه اتاق پر دوده یک پارچه‌ای چیزی ببندید دور دهنتون٬ دود بخورید بیهوش میشید٬ میافتید رو زمین.  بقیه رو که نمیدونم ولی من ولتون میکنم همون جا یکمم روغن روتون میریزم خوب کبابی شید.

  • پارچه‌ی خیس کمک می‌کنه به جذب دود٬ ولی اگه وقت دارید اینکار رو بکنید. این پارچه‌ی خیس که میگن همش یکی دو دقیقه بهتون وقت مضاعف میده. کمک می‌کنه جذب کنه این ذرات دود روها ولی خوب اگه آب دوره٬ بیخیالش.

۴ اگر آتش گرفتید چه کنید

اگه خدایی نکرده لباستون آتیش گرفت٬ آب دستتونه بزارید زمین٬ هرکاری می‌کنید ولش کنید بخوابید رو زمین دور خودتون غلط بزنید تا آتیش گرفتگیتون خاموش شه. صورتون رو هم با دستتون بپوشونید که چیزی توی چشم و چالتون نره.

۵ اگر نمی‌تونید خارج شید چه خاکی به سرتون کنید

اگه نمی‌تونستید خارج شید٬‌اول خونسردی خودتون رو حفظ کنید و وحشت نکنید. به یک اتاق سالم برید٬ در اتاق رو ببندین. هر چی روزنه و سوراخ و لای در و اینها هست رو سعی کنید با پارچه و اینها بپوشونید که دود نیاد توی اتاق.صورتتون رو هم با یه پارچه حتما به عنوان ماسک بپوشونید.  همچنان هرکاری می‌کنید وحشت نکنید٬ در خونسردی در هر شرایطی که باشید تصمیم بهتر می‌گیرید. حتی دیگه اگه خدایی نکرده زبونم لال به آخرشم رسیدین وقت خوبیه واسه توبه و شهادتین و اینا.

۶ کمک خواستن از طریق پنجره‌و اینها

اگر احیانا موبایل نداشتید و تلفن‌ خانه‌ هم در دسترس نبود٬ میتونید با آویزون کردن یک ملافه و داد و بیداد٬ اگر رهگذری در حال عبوره ازش کمک بخواین.  البته توجه داشته باشید که پنجره رو هرچه سریعتر ببندید٬ آتش برای زنده موندن به اکسیژن احتیاج داره و چه منبعی بهتر از پنچره‌ی باز براش٬ با سرعت به سمت پنجره حمله ور میشه.

مرحله ۲  – بعد از خروج از خانه چه کار کنیم.

۱ سر شماری

اگر به سلامت از خونه اومدین بیرون در مرحله‌ی اول ببنید همه سر جاشون باشن٬ بچه‌ای٬ خواهری٬ مادری٬ مادر شوهری چیزی جا نمونده باشه. اگه کسی جا مونده بود و می‌شد برگشت سعی کنید برید نجاتش بدید٬ اگه ولی نمی‌شد خونسردی خودتون رو حفظ کنید و صبر کنید که نیروهای امداد برسن. اگه همه سالم بودن لطف کنید بعد از اومدن ماموران امداد و نجات بهشون بگید کسی داخل نیست٬ بدبختا الکی نرن دنبال نخود سیاه.

۲ تماس با آتش‌نشانی

بعد از همه‌ی اینکار‌ها وقت خوبیه که به آتش نشانی زنگ بزنید٬ شمارش رو که بلدین انشاالله٬ اگه بلد نیستین ۱۲۵ئه.اگه موبایل نداشتین از خونه‌ی همسایه ها می‌تونید استفاده کنید٬ تماس بین شهری که نیست تازه زنگ زدن به آتش نشانی مجانیه اگه اشتباه نکنم.

۳ بررسی وضعیت سلامت

بعد از تماس با آتش نشانی وضعیت سلامت خودتون و اعضای خانوار رو چک کنید٬ ببنید همه سالم باشن‌٬ اگه کسی بلایی سرش اومده بود بهش کمک کنید و اینها تا کمک برسه.

۴ ازون خراب شده فاصله بگیرید

هیچی دیگه خونتون داره میسوزه٬ کاری هم از دستتون بر نمیاد٬ ازش فاصله بگیرید خدایی نکرده پاره‌سنگی چیزی نیافته رو سرتون٬ از سوختن نجات پیدا کردین حالا ضربه مغزی میشین باد می‌کنید رو دست فامیل.

پیشنهادات و نصایح

  • وسایل لازم رو داشته باشید٬ مثل کپسول آتش نشان. بلد هم باشید ازشون استفاده کنید٬ عالم بی عمل و اینها نشید خدایی نکرده. اون کپسول رو هم هرسال چک کنید سالم باشه٬‌ یه دفعه آتیش گرفتین حالتون هم گرفته نشه خدایی نکرده. من یه سرچی کردم اینترنت انگار ۲۰۰-۳۰۰ تومنه(یکی از کامنت گذاران عزیز گفته ۳۰-۴۰ تومنه. باتوجه به اینکه من قیمت کپسول و تشخیص دهنده‌ی دود رو ندارم و حالا قرار به زودی برم بخرم اگه کسی اطلاعات دقیقی داشت راجب اینها و مارکشون و قیمتشون و اینها بگه که اصلاح کنم)
  • اون تشخیص دهند‌ه‌ی دود بود که گفتم٬ و احتمالا ندارید. اگه خریدین باتریش رو باس هر چند وقت یکبار عوض کنید. اینجا پیشنهاد شده سر این اصلاح ساعت‌ها که اول پاییز و بهار اتفاق میافته عوضش کنید ایده‌ی خوبیه.
  • آتشغال‌های اضافی خونتون رو هرچند وقت یکبار تمیز کنید. دیدین همونا آتیش گرفتنا.
  • اون تشخیص دهنده‌ی دود که من هرچی میگم شما بازم نمیرید بخرید رو هم هرچند وقت یکبار چک کنید٬ گویا باس هر ۵ سال یک بارم عوض شه.
  • اون قضیه در بود که گفتم با پشت دستتون بزنید بهش٬ با پشت دستتون بزنید بهش. توی دستتون و انگشتاتون رو لازم دارید موقع فرار. فک کنم پایین اومدن از نردبون با دست تاول زده کار سخت‌تری باشه.

دام دام را با دیگران قسمت کنید

۱۱ نظر»

  اسماعیل در گفته است

“اگه داره از زیرش دود میاد تو٬ بیچاره شدین”
:)))

  بهزاد در گفته است

آقا دمت گرم

کپسول خیلی ارزونتره
من ۲ کیلویی خریدم ۳۵ تومن
۵ کیلویی بود ۵۵ تومن!!!!!!

ملت واسه همین ۳۰ ۴۰ تومن خسیس بازیشون میشه!!! میگی ۲۰۰ ۳۰۰ رم میکنن

  امیرپویا در گفته است

قیمت‌ها رو براش تبصره گذاشتم :). مرسی

  Farnaz در گفته است

Tashakor az ehsase mas’uliate shoma, sotudanie. :)

  Li@ در گفته است

سلام دوست عزیز.
ممنون از پست بسیار خوبت.
بعد از اینکه حادثه دلخراش فوت دوتا از هموطنانمون رو تو آتشسوزی دیدم تو این فکر بودم که قبل از هرچیز آموزش دادن به مردم درمورد شرایط بحرانی خیلی بیشتر به کار میاد تا تجهیز آتش نشانی و … .
خلاصه به امید روزی که همه از سطح آگاهی نسبتا خوبی درمورد تمام مسائل زندگی برخوردار باشند.

  میترا در گفته است

ممنون آقا عالی بود …

  فرخ در گفته است

مطلب بسیار خوب و مفیدی بود و بهتر از اون لحن توضیح دادنتون.

  شهلا در گفته است

لطفاً یادتون باشه هول شدن و بدوبدو کردن و ورجه وورجه کردن و هوار هوار کردن باعث می شه نیازتون به اکسیژن بیشتر بشه و تندتر نفس بکشید. پس اگه توی دود گیر کردید بدوبدو نکنید! اگه بیرون کسی هست که داره به کمکتون میاد آروم بشینید تا بیشتر دووم بیارید.
خانوم ها هم بی خیال حجابشون بشن وقتی رفتن بیرون بالاخره یکی پیدا می شه یه روسری بهشون بده! دنبال چادر و مانتو روسری توی کانون آتش سوزی معطل نشن.

  امیر در گفته است

ذفیق با این لحن نوشتنت بیشتر شبیه یه مطلب طنز بود تا آموزش ..
تو که نوشتی یه کم لحنتو جدی تر میکردی ..

  ابی در گفته است

سلام خوبی وبلاگت عالیه اما میخواستم بدونم علت انتخاب این اسم براش چیه؟ دام دام اسم کسی بوده ؟

  01000110 در گفته است

قسمت دوم داستانتان چه شد؟!!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *